خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نمايشگاه صنايع دستى زنان در جوزجان گشايش يافت

نمايشگاه صنايع دستى زنان در جوزجان گشايش يافت

Jul 20, 2017 - 15:56

شبرغان (پژواک،٢٩سرطان٩٦): نمايشگاه صنايع دستى زنان خانواده هاى بى بضاعت، در شهر شبرغان ولايت جوزجان گشايش يافت.

اين نمايشگاه، به ابتکارمجمع ملی نهادهای جامعۀ مدنی برگزارشده بود.

زنانى که دراين نمايشگاه شرکت کرده بودند، شامل پروگرام آموزشی ده ماهه اند که بعد از سپری نمودن پنج ماه اين برنامه, يافته های آموزشی شانرا در قالب پارچه های نقاشی, خياطی و ساير مسايل لازمه  در اين نمايشگاه به نمايش گذاشتند.

سيد رسول سادات مسوول مجمع ملی نهاد های جامعه مدنی گفت پروگرام آموزشی که برای هشتاد تن از زنان خانواده های بی بضاعت راه اندازی شده، از مدت هاست  کار آن جريان دارد و اين پروگرام کاری، به منظور ارتقاى ظرفيت زنان به راه انداخته شده، که شامل آموزش سواد حياتی، نقاشی، خياطی و بازاريابی مى باشد.

به گفته وى، با اتمام کار اين پروگرام آموزشی، زنان مى توانند از طريق کار خياطی  و نقاشی در بخش تهيه صنايع دستی و پارچه های رسامی، در معرفی فرهنگ محلی نقش چشمگير داشته باشند و خانواده های شانرا نيز تقويت مالی کنند.

او علاوه کردکه برنامه امروز نيز بربنياد همين اصل ترتيب يافته؛ تا دست دوزی و ساير فعاليت هنری اين زنان به نمايش گذاشته شود.

وی گفت: "ما ميخواهيم مردم با کار اين زنان آشنايی حاصل کنند و اين امر، زمينه ساز گردد که آنها بتوانند برای تداوم فعاليت شان در بخش تهيه صنایع دستی، بيشتر کار نمايند و از اين طريق تامين معيشت کنند."

شگوفه آروین يکتن از اين زنان گفت: "اين پروگرام برای ما و ساير زنان حايز اهميت است؛ چون زنان با اشتراک در چنين برنامه های آموزشی، از محدوده خانه بيرون مى شوند و عملا به اجتماع پا مى گذارند  و اشتغال زنان در ترکيب پروگرام های آموزشی، مى تواند آنها را به خودکفايی سوق دهد و اين اصل مى تواند باعث رشد اقتصاد فاميل های شان گردد."

وى گفت از اينکه چنين برنامه در شهر شبرغان برای زنان خانواده های بی بضاعت راه اندازی مى گردد، منحيث يک زن استقبال مى کند.

بنفشه دختر ديگری که در ترکيب اين پروگرام کاری شامل است گفت که از طريق اين پروگرام، زنان سواد مى آموزند و از جانب ديگر در قسمت تهيه صنايع دستی نيز کار مى کنند و اين امر، در بازتوانی اقتصاد فاميل های آنها سودمند واقع مى گردد.

بنفشه علاوه کرد که  امروز زنان ميخواهند تا به مسايلی که دسترسی پيدا کرده اند، آنرا به نمايش بگذارند تا از اين طريق در بخش بازاريابی نيز کاری صورت گرفته باشد و مردم نيز با صنايع دستی آنها آشنايی حاصل نمايند .

اما نجيبه  قريشی رييس امور زنان، با انتقاد از گردانندگان اين برنامه آموزشی گفت که  بهتر بود برای زنان شامل پروگرام، مسايلی آموزش داده مى شد که برای بهبود زندگی آينده آنها به درد مى خورد .

وی افزود: "در اينجا, آنچه برای زنان آموزش داده شده، با زندگی اجتماعی آنها مرتبط نيست و از سوی ديگر، مطالبی را که در مورد تهيه  صنايع دستی آنها آموخته اند، نمى تواند در خودکفايی اقتصادی خانواده های آنها نقشی داشته باشد."

خانم قريشی گفت که بهتر بود در مورد مشکلات زنان خانواده های بی بضاعت، مطالعه دقيق صورت مى گرفت و برای آنها مسايلی آموزش داده مى شد که برای بهتر شدن زندگی آنها نقش موثری ميداشت.

این نمايشگاه، ساعت نُه صبح امروز به روی تماشاچيان گشايش یافت، که صد ها تن از باشندگان شهر شبرغان از آن دیدن نمودند.

اين نمايشگاه، تا عصر امروز به روی تماشاچيان باز است.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement