خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

زنان پکتيکا خواستار تعليم دختران شان هستند

زنان پکتيکا خواستار تعليم دختران شان هستند

Jul 26, 2017 - 17:07

شرنه (پژواک، ٤ اسد ٩٦): شمارى از ماداران در ولايت پکتيکا شکايت ميکنند که دختران شان نسبت نبود مکاتب ليسه، از تعليم محروم مانده اند.

بخت بى بى يکى از باشندگان شرنه مرکز اين ولايت، امروز به آژانس خبرى پژواک گفت که در اين ولايت، به تعليم دختران توجه لازم صورت نگرفته است.

وى افزود: "تاکنون هيچ ليسۀ نسوان در شرنه اعمار نشده، خدا ميداند که در ولسوالى ها چه حال باشد."

بخت بى بى از رياست معارف خواست که يک ليسۀ نسوان را در شهر شرنه اعمار نمايد؛ تا دختران اين شهر تا صنف دوازده به تعليم خود ادامه دهند.

وى همچنان گفت که زنان اين ولايت، برعلاوۀ مشکل نبود ليسه ها، با خشونتهاى خانوادگى و مشکلات صحى نيز مواجه اند.

گل مکى يکى از باشندگان ديگر شهر شرنه گفت که حکومت، با اين ولايت رفتار دوگانه داشته؛ بخاطريکه پکتيکا يگانه ولايتى است که در آن، ليسۀ نسوان وجود ندارد.

وى گفت: "خانواده ها در شهر شرنه نسبت به ولسوالى بسيار علاقه دارند؛ تا دختران شان را به مکاتب بفرستند؛ اما دراينجا کدام ليسه وجود ندارد و دختران، تنها تا صنف ششم به تعليم خود ادامه ميدهد."

زرغونه يکى از متعلمين مکتب ابتداييه کشيوال در شهر شرنه مرکز اين ولايت، به پژواک گفت: "مه حالا در صنف شش هستم، بعد از فراغت در اينجا کدام ليسه وجود ندارد تا مه در آن به درسهاى خود ادامه دهم."

به گفتۀ وى، خانواده هايى که وضعيت اقتصادى شان خوب است؛ دختران شان را به ولايات ديگر مى فرستند؛ اما خانواده هايى که وضعيت اقتصادى خوب ندارند؛ دختران شان از تعليم محروم مى ماند.

همه اين مصاحبه کنندگان، از دولت ميخواهند تا براى حل اين موضوعات اقدامات جدى نمايند.

بى بى حوا خوشيوال رييس امور زنان  ولايت پکتيکا نيز در اين مورد به پژواک گفت که در شهر اين ولايت، ليسه نسوان وجود نداشته و اداره هاى مربوطه نيز به اين موضوع توجه نمى کنند.

به گفتۀ وى، اگر در اين ولايت به دختران ليسه نسوان اعمار گردد، آنها در همه راستا به همکارى ها آماده ميباشند.

وى گفت که در مورد اين مشکل، با مسوولين مربوطه صحبت نموده و آنها همراۀ شان تعهد نموده که يک ليسۀ نمونوى را در اين شهر مى سازد.

همچنان محمد نسيم واجد سرپرست رياست معارف پکتيکا به پژواک گفت که از اثر مشکلات سنتى و عدم توجه مقامات وقت، در اين ولايت ليسۀ نسوان ساخته نشده است.

اما واجد افزود که مکتوب اعمار ساختمان ليسۀ نسوان منظور شده و کارهاى ساختمانى آن، در ماه آينده آغاز و در مدت يک سال تکميل خواهد شد.

وى افزود: "تلاش مى ورزيم که در سال آينده اين مشکل را حل نماييم؛ تا دختران نيز تا صنف دوازده به دروس خود ادامه دهند."

به گفتۀ واجد، در حال حاضر يک مکتب متوسطه دخترانه نيز در ولسوالى ارگون وجود دارد که در آن هزارها دختر، به درسهاى خود ادامه ميدهند.

به اساس معلومات وى، در حال حاضر در اين ولايت بيش از ٣٢ هزار دختر به مکتب ميروند.

قابل يادآورى است که در سطح اين ولايت ٣٤٧ مکتب وجود دارد، که از اين جمله ٢٩ مکتب آن مربوط به دختران است.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement