خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

فعالان مدنی باميان:نقش زنان دربخشهاى مختلف بيشتر شود

فعالان مدنی باميان:نقش زنان دربخشهاى مختلف بيشتر شود

Aug 08, 2017 - 16:00

باميان (پژواک،١٧ اسد ٩٦):شمارى از فعالان مدنى و حقوق بشر در ولايت باميان مى گويندکه نقش زنان در عرصه هاى مختلف دراين ولايت  کمرنگ است و بايد در بخشهاى سياسى،نظامى،فرهنگى و اقتصادى نقش بيشتر به آنان داده شود.

زهرامعتمدی رييس دفتر ساحوى کميسيون مستقل حقوق بشر در ولايت  باميان که درنشست خبرى صحبت مى کردگفت که کارشکنی های زيادی در سطح افغانستان برای تطبيق قانون اساسی بخصوص در مورد زنان صورت مى گيرد واز آن جمله در باميان مانع از تحصيل زنان، حق انتخاب همسر، خشونت های فزيکی قتل وموارد زيادی است که صورت گرفته است.

وی افزود: (( حتی در محاکم تلاش صورت ميگيرد که زنان به حقوق شان دسترسی پيدا نکنند و قضيه ای را من باب مثال ياد آورمى شود، يکی از قضايای حقوقی راکه کميسيون به محکمه  ارجاع داده در محکمه برای آن خانم گفته برو به خانه ات بنشين غذا نان وآب از طرف شوهرت داده مى شود چرا دنبال ارث خودرا سرگردان مى کنی.))

معتمدی افزودکه متاسفانه نسبت به حقوق زنان  در افغانستان يک ديد مردسالارانه وجود دارد وبايد اين ديد وطرزتفکر حد اقل از ادارات رسمی برداشته شود تا زنان به  حقوق برابر ومساوی خود برسند.

وی يکی از موارد که زنان را بيشتر محتاج وتابع مردان نموده مسايل اقتصادی خانواده ها را عنوان کرده گفتکه زنان در اقتصاد خانواده نقش ندارند وفقط در سطح دست بافی ها وصنايع دستی که دارند خودکفايى اقتصادی پيدا کرده اند از اين رو نقش زنان در خانواده بسيار ضعيف تلقی مى گردد.

رييس کميسيون حقوق بشر ولايت باميان افزودکه در مدت هفت ماه ٨١ مورد خشونت های فزيکی را در دفتر کميسيون به ثبت رسانيده که اکثريت آن مربوط به مسايل اقتصادی وفقر مى باشد.

صغرا عطای مسوول شبکه زنان افغان در باميان، عدم دسترسی زنان را در سطح رهبری، عدم دسترسی زنان به  عدالت، خيابان آزاری و نبود زنان در نهادهای عدلی وقضای را از ديگر چالشها فرا راه زنان در باميان عنوان کرد.

وی افزودکه  يک فيصدی کمی از زنان در ادارات دولتی کار مى کنند وچنانچه زنان نصف جامعه را تشکيل ميدهند در تمامی بخشها بايد مساوی بوده وحقوق زنان رعايت گردد.

با اين حال حواگل رضای مدير عمومی خدمات اجتماعی وفرهنگی رياست امور زنان از افزايش حضور زنان به ادارات دولتی خبر ميدهد .

وی به پژواک گفت که سال قبل ١٥  فيصد کارمندان دولتی را زنان تشکيل ميداد اما امسال ١٧،٥ فيصد کارمندان ادارات دولتى را زنان تشکيل مىدهد،مشکلات وجود دارد اما تا مبارزه همگانی برای دسترسی زنان به حقوق شان صورت نگيرد زنان به حقوق اساسی شان دست پيدا نخواهند کرد .

وی افزودکه  يکی از مشکلات عمده ای که هم شريعت به آن حکم کرده وهم حق مسلم زنان است مسئله ارث است ولی طبق عرف وعنعنات ناپسند از طرف برادران ،زنان از ارث محروم گذاشته مى شود .

کمپاين حق دسترسی زنان به حقوق شان با مشارکت دهها تن از فعالين حقوق زن در باميان از دفتر شبکه جامعه مدنی آغاز گرديد وقرار است اين مدافعين حقوق بشر با والی شوراى  ولايتی در مورد حقوق زنان وارد گفتگو شوند.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement