خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

زنان "کرک" پاک در هرات از کار زیاد و مُزد ناچیز شکايت دارند

زنان "کرک" پاک در هرات از کار زیاد و مُزد ناچیز شکايت دارند

Aug 09, 2017 - 14:38

شهرهرات (پژواک،١٨اسد٩٦): شماری از زنان "کرک" پاک در ولايت هرات، از کار زیاد و مُزد ناچیز شکايت می کنند و خواهان حل زودتر مشکلات شان هستند.

"کرک"  نوعى پشم است که در ميان پشم هاى بز ها ميباشد و از آن در بافتن قالين هاى ابريشمى و ساختن لباس هاى ابريشمى استفاده مى شود.

بی بی گل که ٤٠ سال عمر دارد، یکی از زنان کهن سال کرک پاک در هرات است که هر روز از ساعت پنج صبح تا پنج عصر، در یک شرکت کرک پاکی در شهرک صنعتی هرات کار می کند.

او تارهای قهوه ای، سفید و سیاه پشم را با دست های زخمی و خراشیده اش، از ميان پشم ها جدا می کند.

بی بی گل در وقت کار بخاطر جلوگیری از گرد و بوی پشم، و همچنان بخار زهرآگین مواد کیمیاوی که برای پاک کاری پشم به کار می برد، بینی و دهانش را توسط ماسک مۍ پوشاند.

او به آژانس خبرى پژواک گفت: "١٦ سال است که این کار را می کنم، مجبورم، نان آور خانواده ندارم، هر روز ١٢ ساعت کار ميکنم."

این بانوی کهنسال، روزانه در بدل ١٢ ساعت کار، مبلغ ١٦٠ افغانی مزد دريافت ميکند.

موصوف افزود: "من به صاحب کارم در مورد بلند بردن مزد چیزی گفته نمیتوانم؛ اگر در مورد معاشم صحبت کنم، میترسم که مرا از کار بکشد."

بی بی گل  درحالیکه از بیماری نفس تنگی رنج می برد، با آن هم به کارش ادامه داده و گفت که از روی مجبوری اگر بیمارهم باشد، ناگزیر است که به کارش حاضر باشد.

وی افزود: "نفس تنگى برايم پيدا شده؛ اما ١٦٠ افغانی که مصارف خانواده ام می شود، نمیتوانم که به داکتر بروم."

مادر علی احمد یکی از زنان دیگر کرک پاک است که از چهار سال به این سو، در شرکت پشم پاکی مصروف کار است.

او گفت: "روز ١٦٠ افغانی میگیرم، این پول بسيار کم است؛ اما مجبوری است که کار کنم."

این بانوی کارگر درحالیکه از درد کمر وپاها می ناليد گفت که روزانه ١٢ساعت کار ميکند که از نشستن زياد، به تکليف درد پا و کمر دچار شده است.

موصوف افزود: "ازمجبوری کارگری می کنم، بسیار پاها و کمرم درد می کند، این پول را هم که میگيرم مصارف خانواده ام نمیشود، چه برسد که خودم را به داکتر نشان بدهم."

زهرا گل بانوی ٦٠ سالۀ کرک پاک در هرات نيز از مشقت کارزیاد شکایت نموده گفت:"مجبورم کارکنم وگرنه گرسنه می مانم."

وی درمورد وضعیت جسمی خود و دیگر بانوان کرک پاک گفت که همه زنان کارگری که در شرکت های پشم پاکی کار می کنند؛ از قسمت پا، کمر وتنفس مشکل دارند.

این شمار کارگران زن، سال هاست که در چنین شرایط دشواری در بدل مزدی ناچیز کار میکنند ومی گویند؛ هیچ کس صدای شان را تا حال نشنيده است.

شرکت پشم پاکی (کرک) زیارتجاه که در شهرک صنعتی ولایت هرات فعاليت ميکند، ١٢ مرد و ٩٠ زن را به کار گماشته است.

عبدالواحد حبیب زاده رییس این  شرکت، کار سخت و مزد کم زنان را تاييد کرد؛ اما گفت که آنها  روزانه برای کارگران دو وقت غذای رایگان نیز می دهند.

حبیب زاده به پژوک گفت: "این ها همه زنان از کار افتاده است و دیگر کاری را کرده نميتوانند؛ همین مزدی را که در مقابل این کار می گیرند زیاد است." 

با این حال عبدالقاد رحیمی رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر در هرات، به پژواک گفت که حکومت باید این مسئله را بصورت جدی حل کند.

او افزود: "متاسفانه ما میکانیزمی برای محاسبۀ منصفانه معاشات و تادیات کارمندان بر اساس ساعات کاری نداریم؛ به همی خاطر کارفرمایان از صلاحیت خود و نیازمندی های اقتصادی کارکنان سوء استفاده می کنند."

در همین حال عبدالقیوم افغان رییس کار و امور اجتماعی هرات، به پژواک گفت که همواره از شرایط کاری کارگران زن در کارخانه ها نظارت کرده اند و در صورتیکه شرایط کاری دشوار باشد، با مسوولان آن، برخورد قانونى صورت میگیرد.

با این همه محمد آصف کبیر معاون صحت عامه هرات، در مورد اضرار گرد و غبار ناشی از کرک، به پژواک گفت که پاک کاری پشم، ممکن است منجر به امراض جلدی و توبرکلوز شود.

او افزود: "کسانی که در پشم پاکی و جاهای مشابه کار می کنند، خطرات صحی زیادی را مواجه می شوند."

قانون کار افغانستان حکم می کند که صاحبان کار باید لباس مناسب، کفش های خاص، ماسک، عینک، دستکش و دیگر تجهیزات حفاظتی مناسب کار را بصورت رایگان در محیطی که این چیزها لازم است، در اختیار کارگران قرار دهند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement