خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"زنان و دختران به نام خود شان باید صدا زده شوند"

"زنان و دختران به نام خود شان باید صدا زده شوند"

Aug 16, 2017 - 17:01

کابل (پژواک، ۲۵اسد ٩٦): شماری از فعالان مدنی در نشستی، با صدا کردن نامهايی که هویت زنان را لطمه می زند، مخالفت کرده و گفتند که از این به بعد، زنان و دختران به نام خود شان باید صدا زده شوند.

در نخستین همایش دستاوردهای کمپاین هشتگ در افغانستان "# نامم- کجاست" که امروز از سوی انستيتيوت صلح افغانستان در کابل برگزار شد، به این نکته تاکید شد.

هشتگ (#) برچسبی  و يانشانه يى است که برای دسته بندی و به اشتراک گذاری پست ها و نظرات در باره موضوعی خاص در سطح جهانی و فراتر از حلقه و فهرست دوستان به کار می رود.

موضوع "# نامم- کجاست"، سه ماه قبل در ذهن دختری به نام "لاله عثمانی" محصل پوهنځی شرعیات پوهنتون هرات پدیدار شد و وی با راه اندازی این کمپاین، اين ذهنيت خويش را از طریق صفحات فیسبوک در تمام دنیا پخش کرد. سرانجام این کمپاین از داخل و خارج کشور توسط پیام های صوتی، تصویری، ویدیویی و عکس مورد حمایت قرار گرفت. این کمپاین دو ماه ادامه داشت.

تهمینه آرین یکتن از اعضای رهبری این کمپاین گفت که نام زن گرفتن، در حقیقت هویت بخشیدن به وی است و عدم آن باعث بوجود آمدن حالت های ناباوری و عدم اعتماد به نفس نسبت به زن می شود.  

وی صدا زدن زنان و دختران را به نام خود شان صبغۀ دینی و فرهنگی دانسته، گفت: «حضرت محمد(ص) زنان و دختران خود را به نام هاى خود شان صدا می زدند؛ درحالیکه امروز در جامعۀ ما از گفتن نام اصلى " زن، مادر و دختر" عار می شود و این را بر خود شرم می دانند.»

خانم آرین افزود که این روند را مردم باید از خانوادۀ خود آغاز کنند؛ از این به بعد زنان، مادران و دختران نباید به نام کوچ، سیاسر، اوشتک ها، مادرفلانى، ننه..... خطاب شود و بجاى آن باید به اسم خود شان یاد شوند.

یاسر احمدزی رییس انستیتيوت صلح افغانستان، در اين نشست گفت که گرفتن نام اصلى زن، بخشی از کلتور ماست؛ گرفتن نام "ملالی" در تاریخ برای ما افتخار آفرین است و همچنان گرفتن نام "نازوانا" و "مخفی بدخشی" باعث افتخار فرهنگی ماست؛ پس نباید از گرفتن نام زنان، دختران و خواهران شرم شود.

به باور وی، دخترانی که کمپاین "# نامم- کجاست" را به راه اند اخته اند، می توانند در پیروزی روند صلح هم نقش داشته باشند؛ زیرا زن سمبولى از مهر و عاطفه است.

محمد رسول باوری سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ، در حالیکه حمایت خویش را از این کمپاین اعلان کرد و گفت که هویت يک انسان نام وى است؛ هرگاه هویتش از وی گرفته شود، گویا که همه چیزش از او گرفته شده است.

وى مى افزايد: "نام زن نیز هویت خودش است، هرگاه نام او را از وی بگیرید، گویا که همه چیزش را از او گرفته اند."

مولوی گلاب الدین منيب یکتن از علمای دینى، دراين نشست گفت که در قرآن پاک، یک سوره به نام "النساء" آمده است که معناى آن "زنان" است و همچنان يک سوره به نام "مريم" نيز وجود دارد.

او علاوه کرد که در تاریخ اسلام، از نام زنان به صراحت یادشده و نباید این حرف را که گویا زن سیاسر، کوچ و یا مادر فلانى است، صبغۀ دینی داد.

شرف الدین عظیمی استاد پوهنځی روانشناسی پوهنتون کابل؛ در حالیکه نگرفتن نام زن را در افغانستان زن ستیزی عنوان کرد، گفت: "وقتی که تذکر ندادن نام زن صبغۀ سنتی ندارد، در دین رایج است و در فرهنگ هم وجود دارد، پس چرا نام زن گرفته نمى شود؟"

موصوف به محصلینی که این کمپاین را به راه انداخته اند، تاکید کرد که باید این کمپاین را با برگزاری حرکت های علمی و اکادمیک پیگیری کنند، گفتمان های رسانه ای، کنفرانس های علمی را برگزار کنند تا دریابند که "نام زن در کجاست؟"

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement