خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

شینواری: به سبب نا امنی در ننگرهار معادن را نظارت کرده نمی توانیم

شینواری: به سبب نا امنی در ننگرهار معادن را نظارت کرده نمی توانیم

Nov 25, 2017 - 15:37

جلال آباد(پژواک،٤عقرب٩٦): رییس معادن و پترولیم ننگرهار می گوید که آنها به سبب نا امنی، از تمام معادن در این ولایت نظارت کرده نمی توانند و از وضعیت آن بی خبر اند.

انجنیر سیدصالح شینواری رئیس معادن، در مصاحبۀ اختصاصی با آژانس خبری پژواک گفت که آنها در این مورد، از ولسوالان و قوماندانان امنیه همکاری خواسته اند؛ اما تا اکنون کسی در این مورد همکاری نکرده اند.

وی افزود که در ولسوالی های گوشته، اچین، هسکه مینه، نازیان، دوربابا و شیرزاد، معادن بیشتری از مرمر، تالک، نفرایت، سلیپتین و فلورایت موجود است، که اکثر آن در مناطق ناامن قرار دارد.

براساس معلومات معادن و پترولیم، سال قبل سروی مقدماتی این معادن انجام شده؛ اما جزئیات بیشتر در این مورد وجود ندارد.

انجنیرشینواری افزود که اکنون از سوی ١٦شرکت قراردادی، تنها از معادن سنگ تالک ولسوالی شیرزاد کار استخراج جریان دارد.

به گفتۀ وی، برای پروسس سنگ تالک، بیست فابریکۀ نیمه پروسس در ننگرهار ساخته شده که به صدها تن، زمینۀ کار فراهم کرده اند.

وی در مورد معادن دیگر ولسوالی، معلومات نداشت که آیا در آن به طور غیرقانونی استخراج صورت می گیرد یا خیر؛ چرا که به گفتۀ وی به سبب مشکلات امنیتی نظارت آن غیرممکن است.

شینواری گفت: "به سبب نبود امنیت نمی تواند که از آن نظارت و مراقبت کند، یک یا دو ماه بعد تنها از مسوولان امنیتی آن معلومات می گیریم."

رئیس معادن افزود که نظارت از  امور استخراج قانونی معادن نیز محدود است و تا حد زیادی با پاسخ دهی شرکت های استخراج کننده اکتفا می شود.

وی گفت: "قراردادی، حفظ محیط زیست و همکاری با مردم را قبول کرده و تا اکنون در این مورد به ما شکایت نرسیده و ما آنجا رفته نمی توانیم."

اما عطاءالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار گفت که مدیریت های ریاست معادن در تمام ولسوالی ها موجود است و باید این موضوع را با مدیرت های یاد شده کنترول و یا نظارت کند.

وی اضافه کرد که ولسوال ها تحت امر رئیس نمی باشند و آنها خودسرانه کدام کار انجام داده نمی توانند، پس رئیس باید از طریق فرستادن مکتوب رسمی به مقام ولایت، در این مورد از ادارۀ ولایتی طلب کمک نماید.

اما حضرت حسین مشرقیوال مسوول مطبوعاتی قوماندانی امنیۀ ننگرهار، در این مورد از همکاری مستقیم خبر می دهد.

وی به پژواک گفت: "درجایکه پوسته های پولیس ملی موجود است، آنها نظارت می کنند و آنجا که پولیس ملی نمی باشند، پوسته های پولیس سرحدی موجود اند و آنها جلو قاچاق معادن را می گیرند."

بر اساس گفته مشرقیوال، آنها بارها قاچاقبران سنگ های قیمتی و دیگر معادن را همراه با مواد معدنى، بازداشت و به رسانه ها نیز نشان داده اند.

 هر چند ریاست معادن ننگرهار، پروسۀ استخراج سنگ تالک در این ولایت را قانونی می داند؛ اما گمان می رود که مخالفین مسلح دولت نیز از این مواد سود می برند.

 

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement